Parafia św. Antoniego z Padwy

w Zgoniu

Odpust w Mościskach 2013

Relacja z dnia 19 maja

Tradycyjnie już, jak co roku, w przedostatnią niedzielę maja, odbyła się w Mościskach uroczysta msza święta polowa przy kapliczce Matki Boskiej Częstochowskiej ku czci św. Urbana, patrona Mościsk, którą odprawił ks. proboszcz Krzysztof Jasek.

Pani sołtys wspólnie z „Szarotkami” i mieszkańcami Mościsk przygotowali cały wystrój. Zadbali o ławki, by było gdzie usiąść, namioty, które chroniły podczas uroczystości przed skwarem oraz nagłośnienie, by każdy mógł godnie uczestniczyć w tej uroczystości. W związku z tym, że msza święta ku czci św. Urbana zbiegła się z uroczystością Zesłania Ducha Świętego tzw. „Zielonymi Świątkami” zadbano tradycyjnie o zielone gałązki brzozy, którymi przystrojono obejście wokół kapliczki. Dzieci pierwszokomunijne wraz z Panią Katechetką przygotowały oprawę mszy świętej w której wzięły udział również poczty sztandarowe strażaków i rolników z Mościsk.

O godzinie 15:00 odbyło się nabożeństwo majowe z wystawieniem Najświętszego Sakramentu ku czci Matki Boskiej, w którym wzięli udział nie tylko mieszkańcy Mościsk, ale i całej parafii Zgoń oraz goście, jak również i przypadkowi rowerzyści, którzy akurat przejeżdżali ścieżką rowerową.

Zdjęcia z odpustu można zobaczyć w Galerii zdjęć >>

opracowanie: Stefania Bończyk