Licheń 2013
10-11 lipca
Stowarzyszenie „Razem = Łatwiej” we współpracy z parafią św. Antoniego Padewskiego w Zgoniu zorganizowało dwudniowy wyjazd pielgrzymkowy do Lichenia.
Pierwszego dnia pielgrzymka odwiedziła Sanktuarium Świętego Józefa w Kaliszu, gdzie oczekiwał ksiądz diakon Łukasz Zawidzki, który oprowadził grupę i opowiedział historię kaliskiego sanktuarium. W południe odprawiona została msza święta przed cudownym obrazem św. Józefa Kaliskiego. Sam obraz datuje się na 1670r., autor jest nieznany. Malowidło przedstawia Jezusa jako małego chłopca prowadzonego przez Matkę Przenajświętszą oraz Świętego Józefa. Matka Boska w prawej dłoni dzierży berło, zaś Józef w lewej dłoni trzyma lilię. Obraz umieszczono w lewej kolegiacie, a przybywający tu wierni, przez wstawiennictwo św. Józefa, doznają wielu łask i cudów.
Po mszy grupa udała się w dalszą drogę a kolejnym przystankiem był Lasek Grąbliński, w którym w 1813r. rannemu żołnierzowi Tomaszowi Kłossowskiemu objawiła się Matka Boska i nakazała mu odnalezienie jej wizerunku oraz otoczeniu go właściwą czcią. Ocalały wojskowy ujrzał obraz z obliczem swej wybawicielki we wsi Lgota dopiero po 23 latach poszukiwań. Ikona zawieszona była na drzewie w przydrożnej kapliczce. Tomasz Kłossowski powrócił w rodzinne strony z obrazem i przez lata modlił się przed nim we własnym domu. W 1844r. przeniósł go do leśnej kaplicy w pobliżu swego miejsca zamieszkania. Przy wizerunku zaczęło modlić się coraz więcej ludzi. Szczególną cześć oddawał Matce Boskiej pasterz Mikołaj Sikatko i to z nim jest związana historia objawień. Ponieważ do miejsca przychodziły coraz większe tłumy wiernych, podjęto decyzję o przeniesieniu obrazu najpierw do kaplicy, później do drewnianego kościółka, a po wybudowaniu murowanej świątyni umieszczono go w ołtarzu głównym kościoła św. Doroty. W czasie II wojny światowej obraz ukrył i ocalił organista Bolesław Lisowski. Cudowny wizerunek powrócił do neogotyckiej świątyni w marcu 1945 r. Po 149 latach pobytu w kościele św. Doroty Cudowny Obraz został przeniesiony i umieszczony w głównym ołtarzu Licheńskiego Sanktuarium 2 lipca 2006r.
Zobaczywszy Lasek Grąbliński grupa zatrzymała się w Pensjonacie „Dom Turysty” nad jeziorem Licheńskim, wieczorem zaś została powitana w Bazylice Licheńskiej. Następny dzień pielgrzymi spędzili według własnego uznania. Licheńskie sanktuarium zachwyca oraz daje możliwość uczestniczenia w wielu nabożeństwach i kontemplacjach. W drogę powrotną autokar wyruszył następnego dnia późnym popołudniem. Po powrocie uczestnicy byli bardzo zadowoleni i zapowiedzieli udział przyszłorocznym wyjeździe.
Zdjęcia z pielgrzymki można zobaczyć w Galerii zdjęć >>
Opracowano na podstawie: Dzieje Licheńskiego Sanktuarium. Licheń 2012
Sanktuarium Świętego Józefa w Kaliszu. Wrocław 2009
zdjęcia: Danuta i Jacek Szrubarz