Parafia św. Antoniego z Padwy

w Zgoniu

Dożynki 2013

Relacja z dnia 31 sierpnia

Jak co roku, w ostatnią sobotę sierpnia miały miejsce parafialne dożynki, które w tym roku przygotowali parafianie za Zgonia. Parafianki uwiły piękną koronę dożynkową oraz przystroiły na tą okazję kościół. Tegorocznymi starostami byli Państwo Anna i Edward Kret – rolnicza rodzina od wielu pokoleń.

Uroczystą mszę dziękczynną o godzinie 15:30 odprawił ksiądz proboszcz Krzysztof Jasek. Tradycyjnie delegacje złożyły dary ofiarne z tegorocznych zbiorów. W uroczystościach wzięły udział władze miasta oraz zaproszone delegacje. Jak co roku muzycznie uroczystość uświetniała orkiestra dęta Elektrowni Łaziska oraz „Szarotki”.

Rada Sołecka ze Zgonia po mszy zaprosiła wszystkich na festyn przy sołtysówce gdzie gości częstowano tradycyjnym „śląskim kołoczem”. Program artystyczny na tą okazję przygotowało Stowarzyszenie Razem=Łatwiej. Mieszkańcy bawili się przy muzyce do późnego wieczora.

Uroczystości dożynkowe przygotowywane są naprzemiennie co dugi rok przez mieszkańców Zgonia i Mościsk. Mieszkańcy Mościsk jak zwykle zadbali o dożynkowy wystrój mościskiej kapliczki.

Zdjęcia: Maciej Kłakus, Stefania Bończyk