Parafia św. Antoniego z Padwy

w Zgoniu

Poświęcenie krzyży 2013

Relacja z uroczystości

27 października miała miejsce w naszym kościele wyjątkowa uroczystość. W tym dniu na uroczystej sumie zostały poświęcone dwa nowe krzyże – misyjny i cmentarny. Stare drewniane krzyże pod wpływem warunków atmosferycznych i czasu uległy całkowitemu zniszczeniu i konieczna była ich wymiana na nowe.

Krzyże wykonano z drzewa modrzewiowego w zakładzie stolarskim Grzegorza Fizia w Żorach. Mają piękny jasny kolor i przede wszystkim powinny być bardziej trwałe niż poprzednie. Krzyże przywieziono w czwartek 24 października i umieszczono w głównej części kościoła, na schodach ołtarza. Na dzień poświęcenia krzyże udekorowano.

Mszę świętą koncelebrowaną odprawiono z liturgii o krzyżu a kazanie wygłosił koncelebrujący liturgię ks. Tomasz Mrozek. Na zakończenie mszy ksiądz proboszcz Krzysztof Jasek odczytał listę ofiarodawców, która następnie została umieszczona wewnątrz krzyży oraz dokonał uroczystego ich poświęcenia.

Po zakończeniu ceremonii w kościele wyruszyła na cmentarz procesja z krzyżem, którą poprowadził ks. proboszcz Krzysztof Jasek oraz ks. franciszkanin Mieczysław Wnękowicz. Krzyż nieśli umundurowani strażacy OSP Zgoń a towarzyszyły im członkinie zespołu „Szarotki” w regionalnych strojach. Na cmentarzu ksiądz proboszcz jeszcze raz podziękował wszystkim parafianom za złożone ofiary na zakup krzyży, przygotowanie i udział w uroczystości, szczególne zaś podziękowania zostały skierowane do strażaków.

Ekipa strażaków po zakończonych uroczystościach, jeszcze tego samego dnia, ustawiła krzyż cmentarny. Krzyż misyjny został ustawiony w środę 30 października, w miejscu starego krzyża, przy grobie ks. proboszcza Jerzego Raszki.

Zdjęcia z uroczystości można zobaczyć w Galerii zdjęć >>

opracowanie: Joanna Bortlik
zdjęcia: Leszek Błażyca
kamera: Andrzej Stawowski