Parafia św. Antoniego z Padwy

w Zgoniu

Adwent 2013

Pierwszy tydzień adwentu w naszej parafii to okres bogaty w wydarzenia

Pierwszego dnia, w poniedziałek 2 grudnia w roratach uczestniczyło 190 dzieci. Młodsze dzieci oczywiście z pięknymi lampionami, przybyły bardzo licznie pod opieką rodziców, dziadków i starszego rodzeństwa. Był to piękny i radujący obraz kościoła wypełnionego po brzegi wiernymi.

4 grudnia w środę, tradycyjnie od wielu lat o godzinie 9:15 została odprawiona msza barbórkowa w intencji górników, emerytów i ich rodzin. Jak zawsze w mszy uczestniczyły całe wielopokoleniowe górnicze familie. Po mszy górnicy udali się na akademie środowiskowe przygotowane w szkołach w Zgoniu i Mościskach.

5 grudnia po roratach, dzieci czekała kolejna niespodzianka. Do kościoła przybyła ekipa umundurowanych strażaków. Była to kolejna edukacyjna akcja przeprowadzona przez OSP Zgoń, tzw. „odblaskowe roraty”. Strażacy wręczyli każdemu dziecku odblaskową opaskę i wyjaśnili dzieciom w krótkiej prelekcji zalety używania odblasków, które sprawiają ze jesteśmy widoczni na drodze wieczorem. Akcję obserwowała pani Izabela Więcławska z Gazety Orzeskiej, która udostępniła nam swoje zdjęcia.

6 grudnia po roratach, do kościoła przybył, ku wielkiej radości dzieci, Święty Mikołaj. Wszystkie zebrane na roratach dzieci otrzymały słodkie upominki. Ponadto, jak co dzień na roratach, ksiądz proboszcz wylosował 10 nagród dla dzieci, które złożyły prawidłowe odpowiedzi na zadane poprzedniego dnia pytania. Dzień wcześniej dla dzieci dodatkowe słodkie nagrody ufundowały panie katechetki. Każdego dnia rorat dziewczynki ze scholi uczestniczą w oprawie muzycznej mszy. W nagrodę otrzymały tego dnia dodatkowe słodycze od swojej pani prowadzącej. Mamy nadzieję, że dziewczynki dadzą radę uczestniczyć w roratach przez cały okres adwentu.
Zdjęcia z wizyty Mikołaja.

Jako że 6 grudnia przypadł pierwszy piątek miesiąca, o 19:00 została odprawiona msza młodzieżowa. Cieszy, iż co miesiąc w oprawę liturgiczną włączają się kolejni młodzi ludzie naszej parafii. Po mszy dla zebranych przygotowano prezentację multimedialną ze Światowych Dni Młodzieży w Rio De Janeiro. Projekt przygotował i przedstawił Jakub Witański ze swoimi znajomymi, Wandą Chechelską i Jakubem Ruskiem, z którymi uczestniczył w spotkaniu z Papieżem Franciszkiem jako wolontariusz.

Z kolei w sobotę 7 grudnia została odprawiona uroczysta msza jubileuszowa w 50 rocznicę założenia Koła Pszczelarzy. Koło powstało w 1953r. z inicjatywy Wiktora Porwoła i Józefa Walasza ze Zgonia oraz Wiktora Gruchota z Zawiści. Pierwszym prezesem koła został Wiktor Porwoł, kolejnymi byli Roman Marszolik, Henryk Chmiel, Ernest Pająk a obecnie Henryk Wróbel z Mościsk u którego na posesji powstała kapliczka św. Ambrożego opiekuna pszczelarzy. W dobrych czasach koło liczyło czterdziestu sześciu członków a dziś jest ich ośmiu.

opracowanie: Joanna Bortlik, Krystian Pająk