Parafia św. Antoniego z Padwy

w Zgoniu

Koncert kolęd 2014

I Rodzinny Koncert Kolęd w parafii św. Antoniego w Zgoniu

W Święto Trzech Króli, 6 stycznia 2014, w naszym kościele miał miejsce I Rodzinny Koncert Kolęd. Przez wiele lat w tym dniu odbywały się konkursy kolęd dla dzieci. Bardzo trudno było wyłonić zwycięzcę ze względu na przekrój wiekowy uczestników oraz formę prezentacji. Wiadomo, że każde dziecko chce zostać zwycięzcą i w swój występ wkłada całe serce i możliwości. Mamy nadzieję, że forma koncertu spodoba się uczestnikom i w przyszłym roku dołączą kolejne osoby i rodziny.

Jako, że przy parafii została założona schola, Rada Sołecka przekazała w ubiegłym roku organizację i prowadzenie koncertu scholi. Bardzo cieszy, iż na nasz pierwszy koncert zgłosiły się zespoły rodzinne. Scenariusz koncertu ułożono w ten sposób, że zebrani w kościele śpiewali kolędy na przemian z występującymi rodzinami, indywidualnymi wykonawcami i scholą. Wszystko to przeplatane było słowem o historii kolędowania i powstania szopek bożonarodzeniowych. Koncert rozpoczął utwór organowy Gloria oraz wspólny śpiew kolędy Mędrcy Świata. Schola poprzedziła występy zgłoszonych do występu osób.

Jako pierwsi wystąpili: Katarzyna, Klaudia, Pawełek, Faustyna, Aneta, Marta, Ania i Jacek Krymer, Kasia i Rafał Błasiak i Justyna Jaszczyk. Wymienieni są kuzynami – wnukami państwa Anny i Stefana Krymer, a pani Kasia jest ich synową. W wykonaniu rodziny Krymer usłyszeliśmy piękną kolędę Oj maluśki, Maluśki.

Następnie wystąpiła rodzina Kłakus: rodzice Ania i Maciek z córkami: Olą i Dominiką oraz siostrzeńcami Hanią i Witkiem Mzyk. Zaśpiewali kolędę Wśród nocnej ciszy.

Kolejnym uczestnikiem koncertu była Kinga Sielicka, która na koncercie zagrała kolędę Gdy śliczna Panna.

Rodzina Nycz - babcia Anna z wnukami Amelką, Marcelem, Natalką i najmłodszym Kubusiem także przygotowali kolędę. Pani Anna razem z Amelką i Marcelem zaśpiewała A wczora z wieczora. Na flecie przygrywała im Natalka, a 2-letni Kubuś składał dary w stajence.

Emilka Mitrenga, Oliwka Nycz i Julka Burzyńska zaśpiewały a cappella piękną kołysankę Gdy śliczna Panna, a Wiktoria Ogierman i Martynka Liszka pastorałkę Był pastuszek bosy.

Rodzina Kłakus i rodzinny zespół kuzynów wystąpili dla zebranych dwukrotnie. Obie rodziny wystąpiły z własnym akompaniamentem oryginalnych instrumentów.

Jako ostania wystąpiła Elżbieta Skrzypczyk, która swój udział zgłosiła organizatorom w trakcie koncertu. Zaśpiewała Nim świt obudzi dzień.

Na koncercie wystąpiła parafialna schola, która wykonała 3 utwory: wspomniany już rozpoczynający koncert utwór Adeste Fideles, a także pastorałki Maleńka przyszła miłość i Był pastuszek bosy. Do scholi należy obecnie 15 śpiewających dziewczynek i 2 gitarzystki. Koncert prowadzili w tym roku Joanna Bortlik i Józef Skrzypczyk, a obsługą techniczną sprzętu muzycznego i nagłośnienia zajął się Jacek Kret. Zdjęcia i film z wydarzenia wykonali Państwo Magdalena i Krzysztof Nycz.

Wszystkie występujące osoby otrzymały pamiątkowe kalendarze i podziękowania które w tym roku dla uczestników i organizatorów ufundowała sołtys Zgonia, wieloletnia nauczycielka szkoły w Zgoniu, pani Eugenia Krzyż.

Organizatorzy dziękują wszystkim, którzy zgłosili swój udział w koncercie i dali piękne świadectwo wiary i przywiązania do tradycji wspólnego kolędowania. Dziękujemy wszystkim, którzy tak licznie przybyli na nasz I Rodzinny Koncert Kolęd, a także wszystkim którzy, włączyli się w przygotowanie naszego koncertu.

Wszystkie zdjęcia z występu można zobaczyć w Galerii zdjęć >>

opracowanie: Joanna Bortlik