Jasełka 1936
Wspomnienie sprzed wojny
Przedstawianie jasełek bożonarodzeniowych miało w Zgoniu swoją tradycję już w latach 30 ubiegłego wieku. Pomysłodawcą był ks. proboszcz Andrzej Zając.
Przedstawienie, które zostało uwiecznione na zdjęciu, wyreżyserował Józef Szczepek. Jako samouk grał na klawikordzie i przez kilka lat był organistą w kościele. Przygotował on z mieszkańcami śpiew „pasji” w Niedzielę Palmową. Pomagały mu Marta Kret, Helena Jureczko i Jadwiga Myszor. Ich zadaniem było uszycie strojów oraz przygotowanie dekoracji.
Zachowane zdjęcie pochodzi z 1936 lub 1937 roku, a zrobione zostało przed wejściem do karczmy p. Roberta Kępki. Uwiecznione na nim osoby to ks. proboszcz Andrzej Zając z Woszczyc oraz dzieci, młodzież i dorośli ze Zgonia.
Aniołki od lewej: Maria Olsza z d. Myszor, Janina Ogierman z d. Krajewska, Cecylia Bończyk z d. Porwoł, Eliza Paszek z d. Weischeler, Elżbieta Kret, Teresa Tyńczyk z d. Szromek.
Siedzą od lewej: osoba nie rozpoznana, Marta Kret (Chałpkowa), Helena Jureczko, Józef Szczepek, Jadwiga Myszor (Mockowa), ks. prob. Andrzej Zając, Anna Warzecha z d. Dłucik, Maria Skrzydło z d. Kołodziej, Katarzyna Kwiecziński z d. Kurpas, osoba nie rozpoznana, Salomea Zacher z d. Myszor.
Stoją od lewej: Józef Zdzieblik, osoba nie rozpoznana, Anna Szweda z d. Gorzawski, Gertruda Skrzypczyk z d. Kret, Maria Witosz z d. Jureczko, Łucja Stawowski, Maria Szolc z d. Szromek, Marta Piwowar z d. Kret, Marta Kret z d. Figołuszka, Marta Walasz z d. Jaworski, Maria Janasik z d. Szromek, Franciszek Janasik.
Część występujących ze zdjęcia pozostała nierozpoznana. Prosimy o kontakt osoby, które je rozpoznają lub mogą udzielić więcej infomacji na temat ówczesnych jasełek.
opracowanie: Anna Nycz