Parafia św. Antoniego z Padwy

w Zgoniu

I Komunia Święta 2014

Relacja z uroczystości

W niedzielę 4 maja o godzinie 11:00 w naszym parafialnym kościele przeżywaliśmy piękną uroczystość Pierwszej Komunii Świętej. Sakrament przyjęło 23 dzieci z Mościsk i Zgonia. Uroczystą mszę świętą odprawił ksiądz proboszcz Krzysztof Jasek.

O godzinie 16:00 dzieci wraz z najbliższymi przybyły do świątyni na nabożeństwo majowe. W trakcie nabożeństwa dzieci otrzymały pamiątkowy obraz przedstawiający Jezusa Miłosiernego oraz św. Jana Pawła II.

Dzieci pierwszokomunijne przekazały dar ufundowany przez rodziców dla naszego kościoła – bieliznę kielichową i obrusy ołtarzowe. Ponadto tradycyjnie już, jak co roku, dzieci komunijne ofiarowały słodkie upominki, które, podobnie jak w ubiegłym roku, zostały przekazane do Ośrodka Terapii Nerwic dla dzieci i młodzieży w Orzeszu – Zawiści.


Po komunii

Pierwszy tydzień po uroczystościach komunijnych nazywany jest Białym Tygodniem. Podczas jego trwania dzieci codziennie uczestniczyły w nabożeństwach majowych oraz Eucharystii.

Jako dziękczynienie za dar sakramentu pokuty i pojednania oraz uczestnictwa w pełnej Eucharystii dzieci z rodzicami i proboszczem udały się we wtorek 6 maja na pielgrzymkę do Klasztoru Karmelitów Bosych w Czernej, gdzie w kościele p.w. św. Eliasza przed obrazem Matki Bożej Szkaplerznej została odprawiona msza święta w intencji dzieci pierwszokomunijnych.

Po mszy pielgrzymi wysłuchali krótkiej historii powstania klasztoru, a następnie udali się do Kaplicy Świętego Rafała Kalinowskiego. Na zboczach wzgórza nad klasztorem, przy których usytuowane są stacje Drogi Krzyżowej grupa uczestniczyła w Drodze Krzyżowej, do której rozważania przeczytały dzieci pierwszokomunijne. Następnie pielgrzymi udali się do Krakowa, gdzie zwiedzali miejsca związane z św. Janem Pawłem II oraz najważniejsze zabytki tego miasta.

W tym roku razem z dziećmi pierwszokomunijnymi na zaproszenie księdza proboszcza w pielgrzymce wzięli udział ministranci i schola.

Dzieci pierwszokomunijne
Zgoń: Mościska:
1. Bernat Dominik 14. Baron Barbara
2. Fityka Mateusz 15. Buchalik Klaudia
3. Gruszka Jonatan 16. Czypionka Zuzanna
4. Kaplyta Kacper 17. Kurpas Krzysztof
5. Mitrenga Szymon 18. Maciuła Oliwia
6. Mrowiec Julia 19. Matląg Kamil
7. Mzyk Hanna 20. Rajwa Monika
8. Porwolik Adrian 21. Stabik Natalia
9. Reder Kacper 22. Skrzypek Mikołaj
10. Szołtysek Kinga 23. Leśnik Agata
11. Szromek Marta
12. Wieczorek Dorota
13. Wieczorek Zofia


Zdjęcia z komunii można zobaczyć w Galerii zdjęć >>

opracowanie: Joanna Bortlik
zdjęcia z komunii: Jacek Krzyżowski
zdjęcia z pielgrzymki: Anna Paszek