Parafia św. Antoniego z Padwy

w Zgoniu

Schola 2014

Podsumowanie wakacji

Przez całe wakacje, we wtorki, w godzinach 9:00-11:00, w salkach katechetycznych przy parafii św. Antoniego w Zgoniu odbywały się zorganizowane po raz pierwszy w czasie wakacji zajęcia kółka wokalno-teatralnego działającego przy Stowarzyszeniu Razem=Łatwiej.

Zajęcia dla grupy przygotowała i prowadziła Joanna Bortlik a pomagały jej Karina Stawowska i Martyna Mitrenga. W zajęciach uczestniczyły dziewczynki, które w ciągu roku szkolnego tworzą scholę przy parafii, jak i nowe, które zapisały się na zajęcia wakacyjne.

Dzieci na zajęciach uczyły się przy akompaniamencie gitary piosenek biesiadnych, a także pieśni kościelnych, do których ku wielkiej radości uczestników tworzona była choreografia. Dziewczynki które dołączyły do grupy na zajęcia wakacyjne, od września na stałe zostały w scholi, która obecnie liczy 18 dziewczynek ze Zgonia i Mościsk.

Już na pierwszych spotkaniach na prośbę Rady Sołeckiej grupa przygotowywała program, z którym wystąpiła na spotkaniu dla Seniorów Zgonia. Kolejnym wakacyjnym występem grupy było powitanie pielgrzymów z Czechowic-Dziedzic udających się na Jasną Górę, a nocujących w naszej parafii.

Ponadto przez cztery kolejne tygodnie lipca miały miejsce zajęcia szachowe dla dzieci i młodzieży, zorganizowane przez Stowarzyszenie Razem=Łatwiej i parafię św. Antoniego w Zgoniu. Dzieci miały okazję poznać tajniki gry w szachy, doskonalić swoje umiejętności szachowe, a także zainspirować się układaniem kostki Rubika. Zajęcia poprowadziło rodzeństwo Barbara i Jacek Kret.

Chętnych nie brakowało, w pierwszym dniu zajęć wzięło udział aż 17 uczestników w wieku od 6 do 14 lat. Dzięki różnorodnej formie warsztatów, każdy mógł znaleźć coś dla siebie. Dzieci, które już w ciągu roku szkolnego uczestniczyły w zajęciach kółka szachowego, doskonaliły swoje umiejętności, prowadząc zacięte boje na szachownicy, pozostali mieli okazję poznać tajniki tej pięknej gry od podstaw.

W drugiej części zajęć można było słyszeć charakterystyczny szmer przekręcania kostek Rubika, gdyż większość uczestników zajęć stała się miłośnikami kolorowych sześcianów. Zajęcia zakończyły się turniejem. Turniej został rozegrany w dwóch kategoriach: dziewczynki i chłopcy. Każdy z uczestników turnieju otrzymał dyplom oraz drobny upominek, a zdobywcy pierwszych trzech miejsc w obu kategoriach otrzymali nagrody. W kategorii dziewcząt zwyciężyła Martyna Mitrenga, a wśród chłopców niepokonanym okazał się Witold Mzyk.

Mamy nadzieję, że uda się w przyszłym roku zorganizować podobne zajęcia dla dzieci, które na wakacje pozostają w domach.

Zdjęcia z zajęć można zobaczyć w Galerii zdjęć >>

opracowanie: Joanna Bortlik

Zdjęcia na których dzieci witają pielgrzymów z Czechowic pochodzą ze strony: http://lesisko.katolik.bielsko.pl