Parafia św. Antoniego z Padwy

w Zgoniu

Misje Święte

4-10 październik 2014

Ostatnie misje w naszej parafii miały miejsce w 1997 roku. Po 17 latach przerwy mieliśmy możliwość przeżycia po raz kolejny tego ważnego wydarzenia.

Kilka tygodni przed misjami rozpoczęło się duchowe przygotowanie parafian. Podczas każdej mszy była odmawiana modlitwa wiernych w intencji misji oraz modlitwa o owocne przeżycie tego czasu.

Misje głosił ks. Kamil Kiszewski z parafii Niepokalanego Serca Maryi z Radlina – Głożyn, a tematem przewodnim stały się słowa Apokalipsy św. Jana, na której były oparte wszystkie nauki i rozważania

Misje rozpoczęły się 4 października o godz. 16:45 uroczystą procesją wejścia i mszą w intencji parafian z nauką ogólną. Po mszy nastąpiło wystawienie Najświętszego Sakramentu i adoracja do godz. 20:30. O godz. 20:30 odbyło się nabożeństwo różańcowe i Apel Jasnogórski.

W niedzielę misyjną ks. Kiszewski głosił na wszystkich mszach naukę ogólną. Jak zwykle w niedzielę o godz. 15:00 modliliśmy się na różańcu. Następnie odbyło się spotkanie młodzieży, dla której ks. Kamil przygotował i wygłosił naukę stanową. Wieczorem parafianie spotkali się na Apelu Jasnogórskim, podczas którego nastąpiło odnowienie przyrzeczeń chrzcielnych

W poniedziałek, jak i w kolejne dni misji odprawiane były po dwie msze św. – o godz. 8:00 i 18:00 – każda z nauką ogólną. W poniedziałek ks. Kamil Kiszewski odwiedził chorych w Zgoniu, a we wtorek w Mościskach. Codziennie można było przystąpić do sakramentu pokuty. Przed każdą mszą św. wieczorną odbywało się nabożeństwo różańcowe. Rozważania do tajemnic przygotowywały kolejno grupy parafialne: Rada Parafialna, Zespół Synodalny i Zespół Charytatywny, rodzice dzieci pierwszokomunijnych oraz dzieci.

W czasie trwania misji spotykaliśmy się na Apelach Jasnogórskich. W poniedziałek był on przygotowany przez młodzież, a modliliśmy się w intencji młodego pokolenia. Wtorkowy Apel Jasnogórski odprawiony był z modlitwą o uzdrowienie, w środę spotkali się małżonkowie i w czasie Apelu odnowili przyrzeczenia małżeńskie. W czwartek modlono się o nowe powołanie kapłańskie, zakonne i misyjne. W środę o godz. 9:00 została odprawiona msza św. dla chorych i starszych parafian z udzieleniem sakramentu namaszczenia. W czwartek o godz. 16:00 zostało odprawione nabożeństwo za zmarłych parafian i kapłanów, którzy pełnili posługę w naszej parafii. Zebrani udali się procesyjnie z modlitwą różańcową, która rozpoczęła się przy grobie ks. Jerzego Raszki, a zakończyła się na cmentarzu.

W piątek, w ostatnim dniu misji, na mszy szkolnej bardzo licznie zgromadziły się dzieci, młodzież i dorośli. Oprawę liturgiczną przygotowały dzieci z Mościsk, a muzyczną wzbogaciła schola. Uroczystości misyjne zakończyła procesja z modlitwą przy krzyżu, przy którym zostało także udzielone błogosławieństwo z Odpustem Zupełnym.

Zdjęcia z misji można zobaczyć w Galerii zdjęć >>

Film z pierwszego dnia misji:


Film z ostatniego dnia misji:

opracowanie: Joanna Bortlik
zdjęcia: Sebastian Szydło, Barbara Taut
kamera: Leszek Błażyca