Parafia św. Antoniego z Padwy

w Zgoniu

I Komunia Święta 2016

Relacja z uroczystościDo Ciebie Jezu wyciągam ręce
bo Ty mnie kochasz najgoręcej
Ty mi się dzisiaj oddałeś cały
w tej przenajświętszej Hostii białej


W niedzielę 1 maja, w naszym kościele parafialnym na mszy świętej o godz. 11:00, grupa 41 dzieci, po raz pierwszy przystąpiła do Sakramentu Eucharystii. Dzień wcześniej, z bijącym sercem i olbrzymią tremą dzieci uklęknęły przy kratkach konfesjonału, aby spotkać się z Bogiem, w Sakramencie Pokuty i Pojednania.

Pierwsza Komunia to wydarzenie, do którego dzieci przygotowywały się bardzo sumiennie przez cały rok, dlatego pełne emocji oczekiwały na przyjęcie Pana Jezusa do swego serca.

Uroczystość rozpoczęła się na placu przed kościołem, gdzie ksiądz proboszcz Krzysztof Jasek powitał i pobłogosławił wszystkie dzieci, po czym wszyscy procesyjnie weszli do kościoła. Cała uroczystość przebiegła w podniosłej atmosferze pełnej uśmiechów i wzruszeń, a uświetniła ją parafialna schola pod kierownictwem pani Joanny Bortlik oraz piękny śpiew pani Justyny Sosny, za co uczestnicy bardzo dziękują. Po uroczystej sumie, dzieci otrzymały od księdza proboszcza chlebki obrazujące Chleb Eucharystyczny, który Jezus łamał dla swoich uczniów w czasie ostatniej wieczerzy. Chlebem tym podzieliły się podczas rodzinnego przyjęcia z przybyłymi gośćmi.

O godzinie 16:00 dzieci spotkały się w kościele na nabożeństwie majowym, podczas którego otrzymały pamiątkowe obrazki z Jezusem Miłosiernym i zrobiły sobie pamiątkowe zdjęcia. Na zakończenie, dzieci podziękowały paniom katechetkom Marii Łyp i Anecie Baron oraz księdzu proboszczowi, za przygotowanie ich do sakramentu Pierwszej Komunii Świętej. Rodzice wraz z dziećmi podarowali proboszczowi dar dla naszej parafii - kielich mszalny. Tradycyjnie już, jak co roku, dzieci komunijne ofiarowały słodkie upominki, które, podobnie jak w ostatnich latach zostały przekazane do Ośrodka Terapii Nerwic dla dzieci i młodzieży w Orzeszu-Zawiści, osobiście przez księdza proboszcza.

Po komunii

Wielkim zwieńczeniem całego wydarzenia była pielgrzymka do Alwerni i Kalwarii Zebrzydowskiej. 9 maja dzieci wraz z rodzicami, księdzem proboszczem i organistą o godzinie 7 rano wyjechały na pielgrzymkę. W pierwszej kolejności udali się do Alwerni, tam czekał na nich przewodnik, który bardzo ciekawie opowiedział historię klasztoru i cudownego obrazu Pana Jezusa „Ecce Homo”. Tutaj też, dzieci ubrane na biało w swoje stroje komunijne, miały odprawioną mszę świętą w swojej intencji przez naszego proboszcza Krzysztofa Jaska. Stronę klasztoru mozna odwiedzić klikając w link: http://bernardyni-alwernia.pl/sanktuarium/obraz-ecce-homo/.

Po mszy świętej pielgrzymi udali się do Kalwarii Zebrzydowskiej, gdzie czekał na wszystkich smaczny obiad w Restauracji Klasztornej. Pełni sił wraz z przewodnikiem poszli zwiedzać Sanktuarium pasyjno-maryjne w Kalwarii Zebrzydowskiej. Na zakończenie pielgrzymki pojechali do Wadowic, gdzie w Bazylice Ofiarowania Najświętszej Marii Panny ksiądz Proboszcz Krzysztof Jasek odprawił nabożeństwo majowe, po czym pielgrzymi zwiedzili Chrzcielnicę, w której był ochrzczony Św. Jan Paweł II. Na zakończenie wszyscy zjedli słynne kremówki papieskie i zadowoleni udali się w drogę powrotną do domu.

Ja jestem krzewem winnym, wy - latoroślami.
Kto trwa we Mnie, a Ja w nim, ten przynosi owoc obfity,
ponieważ beze Mnie nic nie możecie uczynić.
Biblia J 15,5

Zdjęcia z komunii można zobaczyć w Galerii zdjęć >>

opracowanie: Justyna Kotowicz