Parafia św. Antoniego z Padwy

w Zgoniu

Wizytacja Kanoniczna 2018

Relacja z uroczystości

Każda parafia co kilka lat przeżywa Wizytację Kanoniczną. Biskup przybywa do parafii, aby zapoznać się z całością działań duszpasterskich. Stara się także poznać jej kondycję materialną. Sprawdza również, jak zostały wypełnione wnioski i zalecenia powizytacyjne z poprzedniej wizytacji.

Ostatni raz przeżywaliśmy to parafialne wydarzenie w listopadzie 2009r. Wtedy naszą parfię wizytował ksiądz biskup Józef Kupny, a proboszczem w naszej parafii był ksiądz Józef Wojciech.

Poprzedzając przyjazd biskupa, najpierw do parafii przybyli przedstawiciele poszczególnych wydziałów Kurii Diecezjalnej, którzy podsumowali duszpasterstwo, sprawy ekonomiczne oraz katechetyczne, muzyczne i budowlane w parafii.

W dniach 21 -23 września 2018r. z Wizytacją Kanoniczną mieliśmy zaszczyt gościć księdza biskupa Marka Szkudłę.

Pierwszego dnia ksiądz biskup Marek Szkudło odwiedził jedno z najstarszych małżeństw w naszej parafii - państwa Helenę i Józefa Szołtysek, wizyta miała także charakter odwiedzin chorego. Zdjęcia do zobaczenia w Galerii zdjęć >> Tego samego dnia Jego Ekscelencja odwiedził wielodzietną rodzinę - państwa Danutę i Czesława Szczypka. Państwo Szczypka są rodzicami 14 dzieci.

Po obiedzie ksiądz biskup wraz z księdzem proboszczem przybyli na spotkanie z nauczycielami i pracownikami administracyjno–obsługowymi szkół Zgonia i Mościsk. Gości powitano krótkim programem artystycznym przygotowanym przez dzieci szkolne. Część wokalną przygotowały dziewczynki z klas IV-VIII, które należały do scholi. Ksiądz biskup na początek skierował właśnie do nich bardzo ciepłe słowa, nie kryjąc wzruszenia z tak miłego powitania. Po spotkaniu z dziećmi przyszła kolej na spotkanie z i rozmowy z dyrekcją, nauczycielami i pracownikami szkół Zgonia i Mościsk.

Kolejne spotkanie miało miejsce na probostwie. Ksiądz biskup spotkał się księżmi dekanatu Łaziskiego. Kulminacyjnym wydarzeniem tego dnia była Msza Święta Pontyfikalna z udzieleniem sakramentu bierzmowania. Do sakramentu przystąpiło 28 młodych parafian. Po mszy świętej ksiądz biskup spotkał się na probostwie z Radą Parafialną. Ostatnim w tym dniu było spotkanie z młodzieżą naszej parafii w kościele.

W niedzielę na wszystkich mszach świętych ksiądz biskup wygłosił homilię. W przerwie między mszami spotkał się kolejno na śniadaniu ze służbą kościelną i współpracownikami księdza proboszcza - organistą, kościelnymi i paniami z probostwa. Przed niedzielną sumą ksiądz biskup Marek Szkudło spotkał się z ministrantami w salkach katechetycznych.

Sumę Pontyfikalną ksiądz biskup odprawił w intencji parafian, a po zakończonej Eucharytstii udzielił błogosławieństwa rodzinom z dziećmi. W uroczystą oprawę mszy świętej włączyli się parafianie, Szarotki oraz orkiestra Elektrowni Łaziska. Po zakończonej mszy świętej przedstawiciele Rady Parafialnej podziękowali w imieniu parafian księdzu biskupowi za udzielony sakrament bierzmowania, wygłoszone homilie i spotkania.

Zdjęcia: Leszek Błażyca